Hakkımızda

İZMİR DEVLET SENFONİ ORKESTRASI

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası

 

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Kültür Bakanı Sayın Nermin Nefçi’ nin onayı ile Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK önderliğinde 1975 tarihinde bir oda müziği topluluğu niteliğinde kurulmuş olmasına rağmen; çok kısa süre içerisinde olağanüstü büyüme ve gelişme göstererek senfonik bir orkestra hacmine kavuşmuştur.

Bugün bünyesinde bulunan 90 kişilik sanatçı kadrosu ile ülkemizin en büyük sanat kurumlarından biri olmuş ve çok sesli müzik alanında olağanüstü başarılar göstererek gelişmiş ülkelerin sanat kurumları ile yarışacak seviyeye ulaşmıştır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 1975 yılından bu yana öncelikle Ege Bölgesi’n de ve İzmir’de çoksesli müzik kültürünün tanıtılması, özendirilmesi, sevdirilmesi ve geliştirilerek ülke geneline yaygınlaştırılması için olağanüstü gayretler sarf etmiş, ayrıca Anadolu’ya çoksesli müziği götürme anlamında da köy, kasaba, ilçe, konserleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde de çok önemli görevler üstlenmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası kurulduğundan bu yana çoksesli müziği, Atatürk müzik devrimlerini, senfonik bir orkestrayı, orkestra enstrümanlarını ve çoksesli müziğin toplum ve birey üzerindeki olumlu etkilerini açıklayan özel programlar, hatta tiyatral oyunlar hazırlayarak (Keloğlan, Hacivat-Karagöz) çocukların ve gençlerin algılarına sunduğu eğitim konserleri aracılığıyla yüzbinlerce çocuğumuza ulaşmıştır. Geleceğin sanatseverlerini, sanatçılarını ve sanat kamuoyunu oluşturmada da büyük adımlar atmıştır.

Müziğin insan ruhunda ve bedenindeki iyileştirici etkinin Antik Yunan’dan günümüze kadar birçok uygarlık tarafından kullanıldığının bilincinde olan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, bünyesindeki oda müziği gruplarıyla hastanelerin yataklı servislerinde, zihinsel özürlü çocukların rehabilitasyon merkezlerinde, çocuk onkoloji servislerinde, çocuk ıslahevlerinde ve huzurevlerinde pek çok konserler vermekte, bu çalışmaların klinik sonuçlarını olumlu olarak birebir almaya devam etmektedir.

Orkestramız ayrıca milli bayramlara ve özel günlere yönelik konserleri ile de o günün anlam ve önemini belirten büyük halk konserleri gerçekleştirmiş, yüzbinlerce sanatsevere ulaşmıştır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ulusal ve uluslararası turneleri ile ülkemizin önemli bir sanat kurumu olarak, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ve ifade etmede önemli başarılar ve kazanımlar elde etmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, Almanya, Belçika, Malezya, Japonya, İtalya, İspanya ve Yunanistan’da onlarca konser gerçekleştirmiş ve uluslararası festivallerde önemli görevler almıştır. Yurtiçinde de İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın, Denizli, Balıkesir, Bursa, Antalya, Trabzon, Samsun, Ordu, Erzincan, Gaziantep olmak üzere pek çok ilimizde konserler vermiştir.

2000 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Onursal Şefi Yoshinao OSAWA yönetiminde gerçek- leştirdiği 32 gün süren ve 22 konserlik Japonya-Malezya Turnesi’nde Tokyo’da gerçekleştirdiği CD kaydı ile Japon En iyi Plak Ödülü’ne layık görülmüş ve jüri tarafından “Takdirname” ile onurlandırılmıştır.

2001 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetiminde İzmir- Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya Turnesi’nde bir ilki gerçekleştirerek sadece Çağdaş Türk Bestecileri’nin eserlerinden oluşan bir konser vermiş ve CD kaydını yapmıştır.

2002 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası İtalya’da iki ayrı uluslararası festivalde (FestivalEuro Mediterraneo, Roma / Festival Musicale Ravello, Napoli) görev almış ve büyük beğeni toplamıştır.

2006 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetiminde solist Devlet Sanatçısı Gülsin ONAY ile İzmir-Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya Turnesi’nde Ulvi Cemal ERKİN, Ferit TÜZÜN ve A.Adnan SAYGUN’un eserleri seslendirilerek aynı zamanda bu konserin bir CD kaydını yapmıştır.

2008 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Betin GÜNEŞ ile İspanya’ya gerçekleştirdiği 14 gün süren turnede 9 şehirde 9 konser vererek İspanya basınında büyük takdir toplamıştır.

2009 yılında Şef Hansjörg SCHELLENBERGER ve Betin GÜNEŞ ile Almanya’nın Rosenheim, Duisburg ve Köln şehirlerinde İzmir Rotary ve Rosenheim Rotary kulüplerinin “Dil Birleştirir” başlığı altında Zülfü LİVANELİ’nin senfonik süiti ile gerçekleştirdiği konserler sonucunda, Almanya’daki Türk çocuklarının ve gençlerinin almancayı öğrenerek bu ülkeye uyum sağlamalarında katkı sahibi olmuştur.

2012 yılında Şef Naci ÖZGÜÇ ile Yunanistan’da, Mykonos Anastasia Classis Festivali’nde, Atina Parnassos Sezon Açılışı’nda ve Selanik Dimitris Festivali’nde konserler vermiş, Atina’daki konseri elli ülkenin büyükelçisi de izlemiştir.

2014 yılının Ekim ayında şef Vincent de Kort yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İsviçre’nin Baden ve Muri şehirlerinde solist Renato Bizzotto ile iki başarılı konser gerçekleştirmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkest-rası’nın ilk şefliğini Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Michael ROCHAT , Iosif CONTA, Prof. Rengim GÖKMEN ve İbrahim YAZIC orkestra şefliğini yürütmüştür. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığı görevini ise Ender SAKPINAR yapmaktadır.

İzmir Devlet Senfoni Orkest-rası’nı Türk orkestra şeflerinin yanı sıra; Karsten Andersen, Veronica Dudorova, Inonescu Galati, Cansug Kahidze, Tadeusz Strugala, Yoshinao Osawa, Mark Elmer, Vladimir Altschuller, Konstantin Krimetz ve Alexander Vedernikov, Howard Griffiths, Antonio Pirolli, Emil Tabakov, Gilbert Varga, Marek Pijarowski, Alun Francis gibi dünya çapında tanınmış şefler yönetmiştir.

Orkestra; Lazar Berman, Montserrat Cabelle, Jose Carreras, Alerio Diaz, Narcisio Yepes, Vaclav Hudacek, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Alexander Markov, Igor Oistrakh, Georgy Sokolov, Gheorge Zamfir, Alexander Knyazev, Elena Bashkirova, Maria Kliegel, Jean Pierre Rampal, Stefan Dohr, Aziza Mustafa Zadeh, Maxim Fedatov, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Fazıl Say, Daniel Stabrawa, Albrech Mayer, Hansjörg Schellenberger, Radovan Vlatkovic, Stefan Dohr, Wenzel Fuchs, Xavier Phillip, gibi dünyaca ünlü solistlere başarıyla eşlik etmiştir.

 

 

 

 

 

Izmir State Symphony Orchestra

 

Izmir State Symphony Orchestra which was established within the structure of The Republic Of Turkey Ministry Of Culture And Tourism, although had carried the character of a chamber orchestra initially, has exhibited an extraordinary growth and artistic development as an art institution of the Republic and has reached the structure and identity of a symphonic orchestra by also integrating with the Turkish people in a very short time. Izmir State Symphony Orchestra carries on its activities in the happiness and peace of exalting our country to the same level with the countries advanced in universal music with the artists staff of 94 musicians in its structure.

Izmir State Symphony Orchestra which is one of the greatest art institutions of our country is in an effort to reach the whole country step by step from schools to villages, from villages to towns, from towns to cities by individualistic recitals, chamber music groups or orchestra concerts in polyphonic music for introduction, encouragement and development of the universal music for everbody young and old alike.

Izmir State Symphony Orchestra has developed the education-oriented concerts twice a month it has initiated with the purpose of acquiring publicity and sympathy in favour of the polyphonic music in cooperation of the Province National Education Directorate in time and transformed them to be ‘’Explanatory Educational Concerts’’. This project has been restructured under the name ‘’Symphony with the Children’. Moreover, with the ‘’Music Workshop’’ Project which was again applied into practice in the year 2003-2004 concert season for the first time, the chamber music group constituted by our orchestra is providing service to the children at the Nursery and Elementary School level on location with a suitable education programme. Our Orchestra has reached an average of 15 thousand students annually with these extensive projects.

Besides the periodic concerts performed domestically at Ahmed Adnan Saygun Concert Hall which is the best concert hall of Turkey, Izmir State Symphony Orchestra has also realized tours in Northern Cyprus, in South Korea, Germany, Belgium, Italy, Malaysia, Japan, Spain, Greece and Switzerland it has expressed and represented the dimension the contemporary Turkish cultural and artistic life has achieved today in the international area at the best way, it has undersigned great successes.

On the other hand, in the special concert which was realized within the Project named ‘’The Stone Crown’’ of which the organization was undertaken by Italy Arena di Verona Foundation on the date of August 4, 2004 Izmir State Symphony Orchestra was included among the introduction films of 8 countries which were shown with mondovision system and it has represented our country with the ‘’Köçekçe’’ masterpiece of Ulvi Cemal Erkin in Ephesus Antique Theatre. This introduction film was broadcasted in 86 countries.

Izmir State Symphony Orchestra has performed CD’s in our country and in Belgium, Japan and Germany, with the ‘’32 days’’ CD recorded in the year 2000 during the Japan and Malaysia tour which was the greatest and the most extensive of the Republic history, it has been deemed worth ‘’The Japanese Grand Prize for Recording, The Best Record Award’’ and has been honoured with a certificate of commendation by the Japanese Record Award decision committee.

Our orchestra has realized its exclusive live concert CD record constituted entirely of the Works of the contemporary Turkish composers conducted by a Turkish conductor and performed by a Turkish orchestra for the first time under the conductor Rengim Gökmen in Bremen in the year 2001. In the year 2002, İzmir State Symphony Orchestra took part in two different festivals (Festival Euro Mediterraneo, Rome and Festival Musicale Ravello, Napoli). The performance of the Orchestra was found highly enjoyed and succesful.

In 2006, State Orchestra conducted by Prof., Rengim Gökmen performed the works of Ulvi Cemal Erkin, Ferit Tüzün and Ahmed Adnan Saygun within the İzmir-Bremen relationship within the context of Sister City Tournement in Germany including a concert by the state pianist Gülsin Onay. The concert is recorded to CD.

In 2008, Izmir State Symphony Orchestra conducted by Betin Güneş performed concerts in 14 days at nine cities in Spain that were all well appreciated and praised by the Spain media and press.

In 2009, concerts organized by Izmir Rotary and Rosenheim Rotary Clubs and conducted by Hansjörg Schellenberger and Betin Güneş in Germany at Rosenheim, Duisburg and Köln contributed to the Language Festival called “Language Connects” by performing Zülfü Livaneli’s Symphonic Suite. The festival was a sort of donation to the Turkish children and young people to learn German and coordinate with the German people.

In 2012, the orchestra performed concerts with conductor Naci Özgüc at Mykonos Anastasia Classis Festival and Athens Parnassos Season Opening and Thessalonici Dimitris Festival and fifty ambassadors of different attended the concert in Athens.

In October 2014, conducting by Vincent de Kort the orchestra performed two brillant concerts with soloist Renato Bizzotto in Baden and Muri cities in Switzerland.

The orchestra conducting mission which was first fulfilled by the State Artist Prof. Hikmet Şimşek who is the founder and honorary conductor of the orchestra and respectively undertaken by Michael Rochat, Iosif Conta, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı and orchestra till the end of 2013 was conducted by Ender Sakpınar.

Along with the Turkish orchestra conductors, the Izmir State Symphony Orchestra was conducted by world-wide famous guest conductors such as Karsten Andersen, Veronica Dudorova, Inonescu Galati, Cansug Kahidze, Tadeusz Strugala, Yoshinao Osawa, Vladimir Altschuller, Konstantin Krimetz and Alexander Vedernikov, Mark Elmer, Emil Tabakov, Antonio Pirolli, Howard Griffiths, Gilbert Varga, Marek Pijarowski and Alun Francis.

The orchestra has accompanied successfully to world-wide famous soloists as Lazar Berman, Montserrat Cabelle, Jose Carreras, Alerio Diaz, Narcisio Yepes, Vaclav Hudacek, Geo rgy Sokolov, Viktor Pikaizen, Oleg Kagan, Maria Kliegel, Alexander Rudin, Alexander Markov, Igor Oistrakh, Gheorge Zamfir, Stefan Dohr, Metthew Trussler, Konstantin Kulka, Maxim Fedatov, Daniel Stabrawa, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Fazıl Say, Daniel Stabrawa, Albrech Mayer, Hansjörg Schellenberger, Radovan Vlatkovic, Stefan Dohr, Wenzel Fuchs and Xavier Phillip.

Tüm hakları saklıdır. © 2017 İzmir Devlet Senfoni Orkestrası

Hazır Site